Ankara Tüketici Hakları Avukatı

Ankara tüketici hakları avukatı, tüketicinin korunması hakkındaki kanun kapsamında olan, iş ve sözleşme durumlarının uyuşmazlığında hukuki açıdan hizmet veren kişidir. Tüketici hukuku alanında çalışan bu avukat, halk arasında tüketici hakları avukatı olarak bilinmektedir. Tüketici davalarında güncel mevzuatların takibini yapan Tüketici hakları avukatı, müvekkillerinin diğer davalarda da olduğu gibi haklarının korunmasını gözetmektedir. 

Ankara Tüketici Hakları Avukatı Ne İş Yapar?

Ankara tüketici hakları avukatı, hukuki çerçevedeki uyuşmazlıkların giderilmesi, dava gibi gelişmelerin takip ve yürütülmesini sağlamakla görevlidir. Öncelikli görevleri arasında tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların incelenmesi bulunmaktadır. Aynı zamanda tüketici mahkemelerine açılmış olan davaları takip etmekle de yükümlüdür. Bunlarla birlikte banka dosyasına yapılmış olan masrafların iadesi, satış sözleşmeleri ve cayma hakkıyla ilgili işlemleri de yerine getirmektedir. Ankara tüketici hakları avukatı ile hak kaybının önüne geçebilir, danışmanlık hizmetlerini alabilirsiniz. 

Tüketici Hakları Nelerdir?

Tüketici, en temelde hayatını sürdürmek için hizmet veya mal alan kişiye verilen addır. Bu sebeple tüketicilerin hakları bulunmaktadır. Evrensel olan haklar, tüketicinin mal veya hizmeti satın alırken elde etmiş olduğu haklardır. Bu haklar şu şekildedir;

  • Temel ihtiyaçların karşılanması hakkı,
  • Sağlığın ve güvenliğin korunması hakkı, 
  • Ekonomik çıkarların korunmasına yönelik tercihte bulunma hakkı,
  • Bilgilendirilme hakkı,
  • Eğitim hakkı,
  • Tazmin edilme hakkı,
  • Temsil edilme hakkı,
  • Temel tüketici hakkı.

Hayatın belli dönemlerinde kişiler tüketici haklarından mahrum kalabilmekte, çeşitli zararlara uğrayabilmektedir. Bu sebeple mağduriyetlerin giderilmesi ve hakların korunması için Ankara tüketici hakları avukatı desteğinden yararlanabilmektedir. Tüketici haklarının ihlali durumunda Ankara tüketici hakları avukatı tavsiye hususlarına uyarak haklarınızı gözetebilirsiniz. 

Tüketici Mahkemesi ve Görevleri

Tüketici mahkemesi, ilk derece mahkemesinin tarafından, tüketici işlemi ve tüketiciye yönelik gerçekleştirilmiş işlem uyuşmazlıklarıyla ilgilenen birimdir. TKHK’de belirtilen 6502 sayılı sayılı kanunda, tüketiciye yönelik uygulamalardan meydana gelen uyuşmazlıklarda davaların gerçekleşmesini sağlamaktadır. Tüketici mahkemesindeki davalarda rol alan Ankara tüketici hakları avukatı, müvekkillerinin haklarını gözeterek gerekli savunmaları yapmaktadır. 

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Süreci

Tüketici hakem heyeti başvuru süreci çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Şahsen ya da Ankara tüketici hakları avukatı aracılığıyla elden, posta veya E-devlet üzerinden başvuru yapılması mümkündür. Bu başvurular Ankara tüketici hakları avukatı tarafından hazırlanabilen ve uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin tüketici hakem heyetine verilmesi ile yapılabilmektedir. Eğer mevcutsa delil oluşturan belgelerin dilekçe içerisinde yer alması gerekir. 

THH’ye yapılan başvuruda kimlik bilgesi, adres, iletişim bilgisi ve uyuşmazlık konusu gibi bilgiler yer almalıdır. Yapılan bu başvurular heyet tarafından başvuru tarih ve sıra şartlarına bağlı olarak maksimum 6 ay içerisinde görüşülmektedir. Bu süre bazen çeşitli şartlara bağlı olarak 6 ay fazladan uzayabilmektedir. Heyet kararı üzerine 15 gün içerisinde Ankara en iyi tüketici hakları avukatı desteğiyle Tüketici Mahkemesine itiraz edilebilmektedir. 

Tüketici Hukuku Avukatı ve Görevleri

Tüketici hakları için hizmet sunan Ankara tüketici hakları avukatı, tüketici olan herkese birçok konuda hukuksal hizmet sağlayan uzman kişilerdir. Bu avukatlar tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemesi gibi birimlere başvuru yaparak dava takibini sağlarlar. Dava süreçlerinde kişi haklarından maksimum verim elde edilmesi için Ankara tüketici hukuku avukatı tavsiye edilir. 

Ankara tüketici hakları avukatı görevleri arasında bankalara yapılan dosya masraflarının iadesi, ayıplı ve kusurlu olan mal hizmetlere yönelik başvuru, uzaktan yapılmış satış sözleşmesi ve paket tur sözleşme feshi bulunmaktadır. Tüketici hakları konusunda geniş yelpazede hizmet veren Ankara tüketici hakları avukatı, müvekkillerine danışmanlık hizmeti vererek rehberlik etmektedir. 

Avukat Görkem Demircan Tüketici Hakları Avukatlık Hizmetini Nasıl Verir?

Ankara avukatı olan Görkem Demircan, tüketicilerle işletmeler arasında yetkili mahkeme önünde avukatlık yapmaktadır. Müvekkilleri adına tüketici mahkemelerine dava açarak süreci yönetir. Aynı şekilde Tüketici hakem heyetine başvuruları gerçekleştirir. Tüketici korunması mevzuatı başta olmak üzere üretici-tüketici davaları, tüketici talep değerlendirilmesi, uyuşmazlıkların çözümü gibi birçok konuda hukuki destek sağlamaktadır. Ankara uzman tüketici hakları avukatı olarak danışanlarını detaylı olarak bilgilendirerek, dava sürecinde müvekkillerinin yanında olmaktadır. 

Avukat Görkem Demircan Müvekkilinin Haklarını Nasıl Korur?

Ankara en iyi tüketici hakları avukatı Görkem Demircan, tüketici hakları konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Müvekkilleri adına tüketici mahkemelerinde savunma yaparak, gerekli şartları yerine getirir. Aynı zamanda ayıplı mal ya da hizmetten kaynaklı uyuşmazlıkları çözüme kavuşturur. Gerekli durumlarda tüketici hakem heyeti başvurusunu yaparak gerekli takibi sağlar. Ankara tüketici hakları avukatı Demircan, hasız şartlardan doğan davaların takibini sağlar. İdari ve yasal dava süreçlerinde aktif rol alarak müvekkilinin hak kaybına uğraşmasını engeller. 

Tüketici Davalarında Parasal Sınırlar Nelerdir?

Tüketici davalarında parasal sınırlar Ticaret Bakanlığı 2024 verilerine göre, 104.000 TL altında olan uyuşmazlıklarda İl ya da İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılması gerektiğini belirtir. 104.000 TL üzerinde bulunan uyuşmazlıklarda ise, karara bağlanması amacıyla Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılamayacağı belirtilmiştir. Parasal sınırlar ile ilgili Ankara tüketici hakları avukatı ile görüşebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Tüketici Davaları Ne Kadar Sürer?

Tüketici davaları süresi bu alanda merak edilen hususlar arasındadır. Yetkili olan tüketici mahkemesinin iş yükü ve dava konusu uyuşmazlığı detaylarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat bu tür davalar yazılı olan yargılama usulüne göre daha kısa sürmektedir. 

Ankara Tüketici Hakları Avukatı 2024 Ücretleri

Ankara tüketici hakları avukatı ücretleri, net olmayıp değişkenlik göstermektedir. Avukat hizmeti almak isteyen kişi ile Ankara tüketici hakları avukatı arasında serbest şekilde tayin edilmektedir. Fakat Türkiye Barolar Birliği ücret tarifesindeki koşullara bağlı kalınma sureti bulunur. Ankara tüketici hakları avukatlık ücretleri, dosyanın özelliği, koşulu ve iş yükü gibi şartlara bağlı olarak belirlenmektedir. Ankara tüketici hakları avukatı ücretleri için iletişime geçebilirsiniz. 

Tüketici Hakları Mahkemesi Avukat Gerekir Mi?

Tüketici hakları mahkemesinde avukat tutma zorunluluğu yoktur. Fakat hak kaybına ve zarara uğramamak açısından Ankara tüketici hakları avukatı tavsiye edilir. 

Tüketici İşlemi Nedir?

Tüketici işlemi, gerçek- tüzel kişiler veya tüketiciler arasında yapılan sözleşmeleri ya da hukuki işlemleri ifade etmektedir. Tüketici işlemi için Ankara en iyi tüketici hakları avukatı aracılığıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Avukat Görkem Demircan ile Nasıl İletişim Kurabilirim?

Ankara uzman tüketici hakları avukatı olan Görkem Demircan, güler yüzlü, tecrübeli ve iletişimi yüksek avukatlardan biridir. Tüketici hakları alanında üstün bilgisi sayesinde danışanlarına rehberlik ederek onların hak ve menfaatlerini gözetmektedir. İletişim ve e-posta üzerinden Avukat Görkem Demircan ile iletişime geçebilir, Ankara tüketici hakları avukatı ücretleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Call Now Button