Alkollü Araç Kullanma Cezası 2023

Her sene trafik kazaları neticesinde birçok yaralanma, can ve mal kayıpları yaşanır. Alkollü araç kullanımı, trafik kazası riskini önemli ölçüde artırır. Bu sebeple trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için alkollü araç kullanan araç sürücülerine cezai yaptırımlar uygulanır.

Alkollü araç kullanma cezası her yıl olduğu gibi 2023 yılı için de güncellenmiştir. Türkiye’de ticari araçta alkol sınırının ne olduğu çoğu kişi tarafından araştırılır. Ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan araç sürücüleri alkollü olarak trafiğe çıkamaz. Diğer sürücüler için ise trafikte alkol yasağı yoktur. Diğer araç sürücüleri için bir litre kan miktarında yarım gram alkole eşit olan 0.50 promil, alkol promil sınırı belirlenmiştir. Alkollü araç kullanma limitini aşan araç sürücüleri, devlet tarafından ceza uygulanır. Alkollü araç kullanma ceza kararına itiraz için bir genel hukuk avukatı ile görüşebilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2023 Ne Kadar?

Türkiye’de trafik sisteminin düzen içinde yürütülebilmesi amacı ile alkollü araç kullanımına ceza yaptırımı uygulanır. Sürücüler için belirlenen 0.50 promil alkol sınırının aşılması halinde sürücülerde dikkat dağınıklığı, vücutlarında gevşeme, muhakeme ile koordinasyon bozuklukları oluşmaya başlar. Alkollü olarak araç kullanan sürücüler kendi yaşamları ve diğer sürücülerin yaşamları hem de sokak hayvanlarının yaşamı konusunda risk taşır. Yasalara göre belirlenen alkol sınırının aşılması durumunda sürücüler Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddesine göre para cezası alır.

Alkollü olarak araç kullanma cezası 2023 yılı için 4.064 TL olarak belirlenmiştir. Cezanın 15 gün içinde ödenmesi halinde mevcut rakam üzerinden %25 indirim uygulanır. Alkollü araç kullanma cezasının %25 indirimli ücreti ise 3.048 TL’dir. Alkollü araç kullanmanın cezası sadece para cezası ile sınırlı kalmaz. Aynı zamanda alkollü araç sürücülerinin araçları trafikten men edilir. Araç sürücülerin sürücü belgelerine ise 6 ay süreliğine el konur. İkinci ve üçüncü alkollü yakalanmalarda cezalarda artış uygulanır. Alkollü kaza yapmanın cezası ve riskleri göz önünde bulundurulduğunda alkollü olarak trafiğe çıkılmaması çok önemlidir.

İlk Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Karayolları Trafik Kanununa göre ilk kez alkollü olarak araç kullanmanın cezası her yıl olduğu gibi 2023 yılı itibari ile güncellenmiştir. Yeni güncellemeler kapsamında trafiğe alkollü olarak çıkmanın cezası 4.064 TL olarak belirlenmiştir. Para cezasının yanı sıra alkollü araç sürücülerinin sürücü belgeleri ellerinden 6 ay süreliğine alınır. Aynı zamanda araçlar trafikten men edilir. Alkollü araç kullanma ceza puanı ise 20 olarak belirlenmiştir. İlk kez alkollü araç kullanmanın cezası 15 gün içinde ödenmesi halinde araç sürücülerine %25 oranında indirim uygulanır. Araç sürücülerinin indirimden faydalanılabilmesi için 15 gün içinde ödeme yapmaları tavsiye edilir. 

İkinci Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Karayolları Trafik Kanununa göre 2. kez alkollü araç kullanıma cezası artar. Buna göre bu ceza tutarı 5.096 TL’dir. 2 defa alkollü araç kullanma cezası yalnızca para cezası ile sınırlı kalmaz. Araç sürücülerinin araçları trafikten de men edilir. Bunun yanında sürücülerin ehliyetlerine de 2 yıl süre ile el konur. 2. kez alkollü araç kullanma ceza puanı 20 olarak belirlenmiştir. Cezanın iki hafta içinde ödenmesi halinde araç sürücülerine %25 oranında indirim uygulanır. Araç sürücüleri belirlenen süre içinde %25 indirim ile 3.822 TL ödeme yapabilir.

Üçüncü Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Alkollü olarak araç yakalanan sürücüler, ağır cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalır. 3. kez alkollü olarak araç kullanma suçunu işleyen sürücüler 8.190 TL para cezası ödemekle yükümlüdür. Buna ek olarak, araç sürücülerinin sürücü belgelerine 5 yıl süreyle de el konur. Araç sürücüsünün aracı trafikten de men edilir. Ceza puanı olarak ise 20’dir. Alkollü araç kullanma cezası 15 gün içinde ödendiğinde araç sürücülerinin ceza tutarına %25 oranında indirim uygulanır. Böylece indirimli olan ceza 6.142 TL olarak ödenir. Kanunlara göre 3. kez aynı suçu işlemiş olan araç sürücüleri, 6 aydan fazla olacak şekilde hafif hapis cezası alabilir.

Dördüncü Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Kanunlara göre alkollü araç kullanmanın ağır yaptırımları vardır. Alkollü araç kullanma cezası ehliyete el koyma halinde araç sürücülerinin 5 yıl sürenin sonunda ehliyetlerini geri almaları için bazı psikoteknik değerlendirmeler uygulanır. 3 defadan fazla alkollü olarak araç kullandığında yakalanan araç sürücüleri gerekli görülürse, ehliyetlerini geri alabilir. Aynı zamanda 3., 4. veya 5. kez alkollü araç kullanma cezası alan kişiler, hapis cezası da alabilir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Sürücünün Sicilden Ne Zaman Silinir?

Trafikte yasal sınırların üzerinde alkol kullanımında birinci, ikinci ve üçüncü yakalanmada ehliyete farklı süreler için el konur. Ehliyete ilk alınmasından itibaren 5 yıl sonunda sürücünün yeniden alkollü yakalanması durumunda ikinci veya üçüncü kez yakalanma olarak kayıtlara geçer. Araç sürücüsünün yeniden ceza almaması için ehliyetin ilk alındığı tarihten itibaren 5 yıl süresince alkollü araç kullanmaktan işlem görmemesi gerekir. Bu durumda ehliyet sicilinde alkollü araç kullanma cezası kaydı silinir.

Sıkça Sorulan Sorular

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Trafik Kanunu’na göre ilk defa alkollü araç kullanma cezası 2023 yılında 4.064 TL’dir. Ayrıca alkollü araç kullanan sürücünün aracı trafikten menedilir. Sürücünün ehliyetine ise 6 aylığına el konulur. 20 ceza puanı da alır.

2. Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre 2. defa alkol sınırını aşmış olan sürücü, 2. kez alkollü araç kullanma cezası olarak 5.096 TL öder. Sürücünün aracı trafikten menedilir ve ehliyetine 2 yıl boyunca el konur. 20 ceza puanı alır.

Alkollü araç kullanma cezasında avukat şart mı?

Alkollü araç sürücüsünün aldığı cezaya itiraz için genel hukuk avukatı ile görüşmesinde yarar vardır.

Call Now Button