Ankara Kentsel Dönüşüm Avukatı

Ankara kentsel dönüşüm avukatı, yapıların riskli olması halinde riskli yapıların boşaltılması veya boşaltım aşamaları gibi konularda görevlendirilmektedir. Müteahhitler ve kat maliklerinin temsil edilmesi ile ilgili uzmanlık almış ve kentsel dönüşüm konularında hizmet vermektedirler. Afet riski kanunu ile alanların dönüştürülmesi ve dönüşüm aşamaları ile ilgili bilgi sahibi sayılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Avukatı Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Kentsel dönüşüm ayrıntılı ve çok kapsamlı bir süreçtir. Yapıların riskli olması ve olmaması boşaltılması veya yeniden inşa edilmesi gibi durumlarla ilgilenmektedir. Bu süreç içerisinde görev alan Ankara en iyi kentsel dönüşüm avukatı sorumlulukları ise şu şekilde belirtilmektedir;

  • İmar değişikliklerinde sözleşmelerin hazırlanması ve revize edilmesi,
  • Taşınma ve kira yardımı ile ilgili hukuki süreçler
  • Malikler arasındaki toplantılara iştirak ve hukuki bilgilendirilmenin yapılması 
  • İnşaat ve yatırım ile ilgili teknik sözleşmelerin hazırlanması düzenlemesi
  • Riskli yapılarda hukuki danışmanlık yapılması
  • Ana proje seçimi için hukuki danışmanlık
  • Riskli yapıların tespiti sürecinde kat maliklerine hukuki destek de bulunulması
  • Mevzuata uygun şekilde yıkım yapılmasını sağlamak

Kentsel Dönüşüm Davaları Ne Kadar Sürer?

Riskli yapıların tespit edilmesi halinde yapılacak olan işlem için öncelikle bir anlaşma sağlanması ve mal sahibi ya da kat maliklerine destek verilmesi gerekmektedir. Bu sebeple Ankara uzman kentsel dönüşüm avukatı ile çalışmak dava sürecinin sağlıkla yönetilmesini sağlamaktadır. Riskli yapıların tespiti ve çeşitleri gibi araştırılması gereken konular ve karşıt davalar da bulunması sebebi ile dava süreçleri 1 ile 3 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Risk raporunun tespiti ile birlikte hukuki süreç uzun ve kapsamlı olmaktadır. Ankara kentsel dönüşüm avukatı dilekçe hazırlarken risk raporunun hazırlandığı şehrin idare mahkemelerine bildirmelidir. İdare mahkemesi davaların karşıt iptal davalarında da aktif rol oynamaktadır.

Kentsel Dönüşüm Davalarında Masrafları Kim Karşılar?

Yapının riskli olmasının tespiti ve yıkım işlemlerinin masraflarını kat maliklerinin karşılaması beklenmektedir. Riskli yapılarda yıkım işlemleri bakanlık veya idareye ait kurumlarca yapıldığında tespit işlemi ve yapılan tüm masraf tapu müdürlüklerine bildirilmektedir. Bu masrafların kat maliklerine ve mal sahiplerine bölüştürülmesi ve tapu üzerine borç olarak iletildiği bilinmektedir. Durum le ilgili net ve sağlıklı bilgi alabilmek için Ankara kentsel dönüşüm avukatı tavsiye ile araştırma yapılması ve hukuki destek alınması önerilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Avukatı Vekalet Ücreti 

Kapsamlı ve pek çok aşamadan oluşan kentsel dönüşüm davalarında Ankara kentsel dönüşüm avukatı ücretleri detayları en çok araştırılan konular olarak bilinmektedir. Baro tarafından bildirilen avukat asgari tutarı üzerinden bilgi ve deneyimleri göz önünde tutularak ücret artışı yapılabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Avukatı hakkında Sık Sorulan Sorular

Kentsel dönüşüm hakkında Ankara avukatı pek çok soru sorulmakta ve kapsamlı bir araştırma süreci gerekmektedir. Fakat en sık sorulan sorular şu şekilde bildirilmektedir;

Kentsel Dönüşümde Devlet Desteği Ne Kadar Olacak?

Geri dönüşümde devlet desteği paketi içerisinde her konutun masrafının yarısı devlet tarafından karşılanması hedeflenmektedir. 10 yıl vade ile ödeme planı hazırlanması da paket kapsamında yer almaktadır. Sağlıklı ve erişilebilir bilgi için Ankara uzman geri dönüşüm avukatı ile iletişim kurmak da beklenen durumlar arasındadır.

Ankara Kentsel Dönüşüm Avukatının Önemi 

Çok farklı noktalarda birkaç kademeden oluşan bu tarz davalarda Ankara kentsel dönüşüm avukatı ile çalışmak sürecin sağlıklı ve hızlı çözülmesi için yardımcı olmaktadır. Bu sebeple bilgi ve birikimi ile destek sağlayacak hukuki danışmanların olması çok önemli bir faktördür.

Avukat Görkem Demircan ile Kentsel Dönüşüm Avukatlığı Hakkında Nasıl İletişim Kurabilirim?

Avukat Görkem Demircan ile kentsel dönüşüm avukatlığı ile ilgili kendi kişisel numarası üzerinden veya mail adresi üzerinden iletişim kurmak mümkündür. Bununla birlikte ofis adresinde birebir görüşme imkanı da sağlamak için randevu oluşturmanız da yeterli olmaktadır. Ankara kentsel avukatı alanında en iyi seçimlerden biri olarak yerini korumaktadır. Sosyal medya hesaplarından da ulaşım mümkün görünmektedir.

Call Now Button