Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Kadın Erkek (2023)

Boşanma davaları çeşitli sebeplere bağlı olarak taraflarca açılır. Eşlerin fikir ayrılığı yaşaması ve şiddetli geçimsizlik gibi pek çok neden boşanmaya sebep olabilir. Boşanma davaları anlaşmalı ya da çekişmeli olarak değişir. Boşanma sonrası eşlerin bekleme süresi de araştırılır. Yeniden evlenmek isteyen kadın eş için belli bir bekleme süresi bulunurken erkek eş için bulunmaz.

Boşanma sonrası yeniden evlenme süresi, İddet süresi olarak ifade edilir. Kadın ya da erkek bireyler için iddet süresi değişiklik gösterir. Erkeklerin boşandıktan hemen sonra evlenebilir. Kadınlar için iddet süresi ise 300 günlük bir bekleme süresidir. Türk Medeni Kanunu kapsamında verilen bu karar eşlerin boşanma davasının kesinleşmesinden sonra kadının hamile olma ihtimaline karşılık belirlenir. Aynı zamanda kadın bu süre zarfında evlense bile evlilik iptali söz konusu olmaz.

Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Kadın

Boşandıktan sonra yeniden evlenmek isteyen kadın için iddet süresi olarak ifade edilen bir bekleme süresi bulunur. Aynı zamanda hemen evlenmek isteyen kadınların Aile Mahkemesi’ne sürenin kaldırılması için dava açması gerekir. Boşanma sonrası evlenme süresi kadın eşler için 300 gündür.

Boşanma sonrası bekleme süresi erkek eşler için geçerli değildir. Kadın iddet süresinin kaldırılması için dava açtığında hamile olmadığına dair rapor alması gerekir. Bu rapor mahkemeye delil olarak sunulur. Bu sayede de bekleme süresinin kaldırılması kararı verilir.

Bekleme süresi boşanma kararının kesinleşmesiyle beraber gündeme gelir. Kadınların bekleme süresi konmasının temel sebebi hamile olması ihtimalidir. Bu ihtimaline karşı soybağının kurulmasına yönelik olarak ortaya çıkabilecek karışıklıklar önlenmiş olur.

Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Erkek

Eşlerin boşanma kararı almasından spnra Aile Mahkemesi’ne başvuru yaparak dava başvurusunda bulunması gerekir. Boşanma davası anlaşmalı olarak açıldığında eşler dava öncesi çeşitli konular ile ilgili ortak karar ile hareket etmiş olur. Aynı zamanda çekişmeli davalar söz konusu olduğunda, boşanma sonrası için de daha karışık bir süreç gündeme gelir.

Boşanma sonrası evlenme süresi ceza hukuku konusudur. Dolayısı ile ceza hukuku avukatı bilgisine başvurulması tavsiye edilir. Boşanma davasının kesinleşmesiyle beraber yeniden evlenmek isteyen eşler açısından bekleme süresi araştırılır. Erkek için boşanma sonrası bekleme süresi söz konusu değildir.

Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi kadın için 300 gündür. Kadın hemen evlenmek isteyebilir. Böyle bir durumda da hamile olmadığını gösteren rapor ile kadın Aile Mahkemesi’ne bekleme süresinin kaldırılması için başvuruda bulunur ve dava açar.

Boşanma Sonrası Kadın Ne Zaman Evlenebilir?

Kadın da erkek de boşanma sonrası yeniden evlenebilir. Ancak, yeniden evlenmek isteyen taraflar için bekleme süresi farklıdır. Erkek için belirli bir bekleme süresi olmaksızın hemen evlenme gerçekleşebileceği gibi kadın için aynı durum söz konusu değildir. Kadın boşanma sonrası yeniden evlenebilmek için 300 gün beklemek zorundadır.

Boşanma sonrası evlilik süresi kadın ve erkek için farklılık gösterir. Erkeklerin beklemeden evlenmesi yasalara uygundur. Ancak, kadının hamile olma ihtimali göz önünde bulundurulur ve bekleme süresi tayin edilir.

Bu durumda doğacak çocuğun soybağı belirlenmesi için hukuki yollara başvurulması durumunda uzun ve karışık süreçlerin yaşanmaz. Kadın boşanma sonrası beklemek istemeyebilir. Bu tip durumlarda da bekleme süresinin iptali davasına başvurulması gerekir. Bunun için de kadının hamile olmadığına dair belge sunması gerekir.

Boşanma Sonrası Aynı Kişi ile Tekrar Evlenme Süresi

Eşlerin ayrılmaları sonrası tekrar evlenmek istemeleri karşılaşılan durumlardandır. Boşanma sonrası yeniden evlenme süresi için belirli bir sınırlama bulunmaz. Eşler boşanmanın hemen sonrasında tekrar evlenebilir. Bunun yanında kadın ayrıldığı eşinin dışında biri ile evlenmek isteyebilir. Bu durumda yasal süreyi beklemek zorundadır.

Boşanma sonrası yeniden evlenmeyi bekleyen kadın için belirlenen yasal süre 300 gündür. Erkek için böyle bir süre söz konusu değildir. Eşler ayrılma sonrası birbiri ile tekrar evlenmek isteyebilir. Böyle  bir durumda kadın için bekleme süresine gerek kalmaz.

İddet Süresi Konma Nedeni

İddet süresi, ayrılan eşlerden kadının hamile olup olmadığının tespit edilmesi ve çocuğun babasının kim olduğunun belirlenmesinde öneme sahiptir. Kadının hamile olması durumunda çocuğun babası kadının boşandığı eşi olması muhtemeldir. Bu sebeple çocuğun babasının kim olduğunun belirlenmesi ve çocuğun soy bağının kurulmasında devreye girer.

İddet Süresi Kaldırılabilir Mi?

İddet süresi, kadının hamile olmadığının tespit edilmesi sonucu kaldırılabilir. Kadının hamile olmadığın tespit edildiğinde, kadının boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 30 gün içinde aile mahkemesine başvuru yapması gerekir. Mahkeme, kadının hamile olmadığının tespit etmesi durumunda iddet süresi kaldırılabilir.

İddet Süresi Kaldırılmadan Evlenmenin Sonuçları Nedir?

İddet süresi kaldırılmadan evlenen kadın, zina işlemiş kabul edilir. Zina işleyen kadına, boşandığı eşi tarafından boşanma davası açılabilir. Boşanma davası sonucuna göre kadın boşanma ile birlikte tazminat ve nafaka yükümlülüğü altına girer.

Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma sonrası kadının evlenme süresi nedir?

Boşanma sonrası kadının yine evlenmesi için bekleme süresi 300 gün olarak belirlenmiştir.

Erkek boşandıktan sonra yeniden evlenmek için bekler mi?

Erkeğin boşanma sonrası belli bir bekleme süresi bulunmadığı için hemen evlenebilir.

Boşanma sonrası çiftlerin birbiri ile tekrar evlenmek için bir bekleme süresi var mıdır?

Eşlerin boşanmasından sonra yeniden birbirleri ile evlenmek için beklemelerine gerek yoktur. Erkek başka biriyle de beklemeden hemen evlenebilir. Kadının ise başkası ile evlenmek için yasal süreyi doldurması gerekir.

İddet süresinin kaldırılması için avukat şart mı?

İddet süresinin kaldırılması için, kadının avukat ile temsil edilme mecburiyeti bulunmaz. Ancak, iddet süresinin kaldırılması süreçleri oldukça karmaşıktır. Dolayısı ile bir ceza hukuku avukatı yardımı alınması tavsiye edilir.

Call Now Button